BİR DAMLADA ONLARDAN
  • Tarih: 09 Ağustos 2021
  • Yazar:

BİR DAMLADA ONLARDAN

Muğla, günlerdir orman yangınlarını söndürmek için büyük bir mücadele veriyor. Marmaris, Bodrum, Kavaklıdere, Menteşe, Köyceğiz, Datça ve Milas’ta, binlerce hektar orman ne yazık ki yanıp kül oldu. Yok olan sadece asırlık çam ağaçları değil elbette, yanan evler, telef olan hayvanlar, alevlere teslim olan doğal güzellikler ve ekolojik denge… Yangın nedeniyle boşaltılan mahallelerdeki insanlar da çok büyük mağduriyet ve acılar yaşadı. Bir yandan kendi canlarını kurtarmaya çalışırken, diğer yandan evlerini, hayvanlarını ve büyük bir emekle yetiştirdikleri zeytinliklerini, tarlalarını korumaya çalıştılar. Elbette yalnız değillerdi. Arkalarında, çok büyük bir gönüllüler ordusu vardı vatandaşlarımızın. Toplumun bütün kesimleri yanan ateşi söndürmek ve yaşanan mağduriyeti bir an önce ortadan kaldırmak için büyük bir dayanışma örneği gösterdiler.

İlçelerde kaymakamlıklar ve bağlı resmi kurumlar, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, Oda ve dernekler, siyasi partiler ile bölge halkı yanan ateşe bir damla su taşımak için seferber olurken, il genelindeki küçük-büyük esnaf ve hayırseverler de söndürme ekipleri ve yangın mağdurlarının ihtiyaç duyduğu; araç-gereç, malzeme, yiyecek, içecek ve diğer iaşe malzemelerini temin etmek için yarıştılar.

Türk Kızılay’ı, AFAD gibi bu tür doğal afet ve felaketlerde daha tecrübeli olan kuruluşlar başta olmak üzere tüm sivil oluşumlar, söndürme ekiplerinin bir adım gerisinde onlara her tür desteği sağlamaya çalıştılar. İşte onlardan biri de Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilciliği oldu.

Henüz kuruluşlarının üzerinden bir yıllık bir süreç geçmesine rağmen başta ilçedeki engelli vatandaşlar olmak üzere yardıma muhtaç dar gelirli ailelere, yaşlı ve kimsesiz vatandaşlara birçok konuda yardım ulaştırmayı başardılar. Kimine gıda desteği, kimine tekerlekli sandalye, kimine yakacak yardımı ulaştıran temsilcilik, 10 gündür bölgemizde devam eden orman yangınlarına da duyarsız kalmadılar.

İlk andan itibaren kendi imkanları ve bazı hayırsever vatandaşların desteğiyle temin edilen su, soda, ayran ve buz gibi ihtiyaç malzemelerini kamyonetlerle yangın bölgelerine ulaştıran TSD Milas Temsilciliği, ilçedeki engelli vatandaşlarımız ve onların aileleriyle bu sürecin içinde yer aldılar.

TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ  Milas Temsilcisi Hüsnü Tevşi; “Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilciliği yönetimi olarak yaptığımız çalışmalarla hazırladığımız ihtiyaç malzemelerini ve bağışçılarımızın desteklerini (Su, ayran, soda ve buz kalıpları) ilçemizdeki yangın bölgesine ulaştırdık. Maalesef bu üzücü afetin büyüklüğü ve devamlılığı karşısında yaptıklarımız yeterli kalmasa da elimizden geldiği kadar desteğimizi sürdürüyoruz. Temsilcilik olarak bu vahim konuya kayıtsız kalmayacağımız gibi afet bölgesine yapılacak her türlü destek için tüm kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, Oda ve derneklerle iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.  Yaşanan bu felaket nedeniyle başta Milas halkı olmak üzere tüm Muğla halkına geçmiş olsun diyoruz” dedi.   

Etiketler:

,