TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI ENGELLİLERE ÇARPIK BAKIŞ SON BULMALIDIR

Pazartesi, 11 Eylül 2017 19:06 Özkan ÇAKIR
Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

alt          TSD BASIN BÜLTENİ

                                                                                          ENGELLİLERE ÇARPIK BAKIŞ SON BULMALIDIR

 

Engelliler uzun soluklu mücadeleler vermişler ve toplumdaki birçok önyargılı yaklaşımı önemli ölçüde aşmayı başarmışlardır.

Mevzuattan günlük yaşama uzanan büyük dönüşümler sonucunda kavramlarda değişmiştir. Tek  başına engelli kavramının kullanımı bile zorlu ve kararlı bir mücadelenin ürünüdür.

Engeliler toplum içinde görünür oldukça kimileri için de bir geçim kapısı haline gelmeye başlamıştır. Engelliler konusunu veya sorununu piyasacı bir anlayışla, projecilik olarak gören çok sayıda dernek, vakıf türemiştir.

Bu yapılar için önemli olan engelliler ve hakları değildir. Bunlar zaten engelli örgütleri değil, engelli sever görünümlü proje pazarlama kuruluşlarıdır.

Ne yazık ki projecilik hastalığına kapılan kimi yerel yönetimler de bu pazarlamacıların albenili paketlerine talip olmaktadır.

Oysa yerel yönetimlerin engelliler konusunda neler yapmaları gerektiği yasalarla bellidir. Ancak bu maliyet getireceğinden işin kolayına kaçılmakta ve hizmet yerine medyatik projelerle gözler boyanmaya çalışılmaktadır.

Bütün bunları neden anlatıyoruz. Bir sözde engelli vakfı, bir süredir "sokak hayvanları yararına" yaptığı yine medyatik bir projeye Beşiktaş belediyesini ortak etmeyi başarmıştır. Elbette başlık değişmiş "engelliler ve sokak hayvanları yararına" yapılmıştır.

Biz tüm canlıların haklarını savunur ve onları korumaya çalışanlara destek oluruz. Ancak buradaki mantık tümüyle bir aymazlık ürünüdür. Engelliyi, sokak hayvanlarıyla eş değer gören bu projeye tepkisiz kalmamız mümkün değildir

Aslında bizden önce kamu görevlilerinin bu çarpık anlayışa tepki göstermesi gerekmektedir.

Engelliler eğer fırsat eşitliği verilirse, yasalardaki hakları eksiksiz uygulanırsa, merkezi hükümet ve yerel yönetimler üstlerine düşen görev ve sorumlulukları tam olarak yaparsa hiç kimseye muhtaç kalmadan yaşamlarını sürdürebilirler

Sorun engellilere engel çıkaranlarda, engellileri kazanç kapısı, medya malzemesi olarak görenlerdedir

Engellileri "sokak hayvanları" ile eşdeğer görmek veya göstermek hiç kimsenin haddi değildir.

Her koşulda engellilere yönelik bu çarpık bakışı kınıyoruz.

Bu kampanyanın derhal sona erdirilmesini istiyoruz

Şükrü Boyraz

Genel Başkan

TURKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Gureba Hastanesi Cad. No:31/4 34093 Fatih / İSTANBUL

Tel: (0212) 521 49 12 Faks: (0212) 631 11 95

E-posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir / web: www.tsd.org.tr

LAST_UPDATED2
| + - | RTL - LTR

Türkiye Sakatlar Derneği

Derneğimize ait kısa bildirim sunumumuzu indirip izleyebilirsiniz. » devamı